• terminowe sadzenieSkuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, jakie warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w rzeczy samej ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też tolerancji na koronne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Ptasznik 2019-10-16

Zawdy na początku czerwca przybywali do nas na lato

noavatar.png
Spychała 2019-12-11

Prędko niezupełnie rok po ślubie przetrwali dziadkami wykwintnej córy, tudzież po dwóch latach synka.

Najnowsze artykuły:

Top